26 квітня 2011
26 квітня 2011 року Україна разом із всім світом відзначає сумну дату — 25-ті роковини Чорнобильської трагедії.
Всі знають, наскільки масштабна і болюча ця проблема для України. В окремі роки витрати на ліквідацію катастрофи сягали 10% видаткової частини Державного бюджету України. Сумарні економічні збитки для України до 2015 року, за підрахунками експертів, становитимуть не менше 180 млрд. доларів США. Щорічно з державного бюджету витрачається більше півмільярда гривень тільки на підтримання належного стану безпеки Чорнобильської АЕС, на здійснення заходів із виведення її з експлуатації.
Україна чітко і своєчасно виконує домовленості з міжнародною спільнотою, зафіксовані в Меморандумі про взаєморозуміння між Урядом України і урядами країн «Великої Сімки». Зокрема, на українських АЕС здійснюється модернізація діючих енергоблоків, підвищується рівень їх безпеки. У нашій державі вперше у світі в рамках спільного проекту Україна – ЄС-МАГАТЕ було проведено унікальну за масштабами комплексну оцінку безпеки всіх українських енергоблоків. Експерти МАГАТЕ і ЄС встановили відповідність всіх енергоблоків українських АЕС найсучаснішим вимогам МАГАТЕ з ядерної безпеки. Нещодавно за ініціативою Президента було проведено спеціальне засідання Ради національної безпеки та оборони, де було намічено низку системних заходів, спрямованих на підвищення безпеки українських АЕС. Хід виконання цих рішень Президент взяв під особистий контроль. Україна також є одним із донорів Чорнобильського фонду «Укриття» та Рахунку ядерної безпеки ЄБРР. Наш щорічний вклад становить більше 6,5% загального обсягу ресурсів.
19 квітня відбувся Київський саміт з питань безпечного та інноваційного використання ядерної енергії, а також донорська конференція, проведена в партнерстві з «великою вісімкою».
У саміті взяли участь Президент України Віктор Янукович і представники іноземних держав, зокрема, генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Пан Гі Мун, президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу, президенти Казахстану, Польщі, Швейцарії, Угорщини та Хорватії, прем’єр-міністри Франції, Литви, Бельгії та Азербайджану і генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергетики "МАГАТЕ" Юкіа Амано.
Під час роботи Київського саміту Президент України Віктор Янукович зазначив, що участь кожного з присутніх у Саміті «демонструє усвідомлення кожною країною-учасницею серйозності сучасних викликів, що постали перед світовою спільнотою в сфері ядерної енергетики. Чорнобильська катастрофа та драматичні події в Японії вимагають від міжнародного співтовариства нового рівня відповідальності урядів перед власним населенням і міжнародним співтовариством за рівень безпеки мирних ядерних об’єктів». «Сьогоднішня дискусія довела – ядерна енергетика має майбутнє, але це майбутнє можливе, лише якщо міжнародна спільнота надасть спільну відповідь на технологічні, природні та інші виклики, що постають перед ядерною енергетикою», – наголосив Глава держави.
За підсумками Саміту Президент України запропонував схвалити Декларацію глав держав, урядів та їх представників на зустрічі високого рівня «Київський Саміт з питань безпечного та інноваційного використання ядерної енергії». «Зазначений документ окреслює підходи міжнародного співтовариства до питань безпечного та інноваційного використання ядерної енергії. Він підтверджуватиме нагальну необхідність поглиблювати механізми практичного співробітництва з метою запобігання техногенним аваріям на мирних ядерних установках».
Того ж дня в Києві у донорській конференції взяли участь повноважні представники 40 держав світу. За попередніми даними, за результатами її роботи на рахунок Чорнобильського фонду «Укриття» надійде біля 550 мільйонів євро. Таким чином, донорська конференція нарешті зрушила з місця проект будівництва нового безпечного укриття. І це — величезний внесок світової спільноти у розв’язання проблеми, яка є не тільки українською, а має життєве значення для Європи і всього світу.
Під час свого виступу на донорській конференції Прем’єр-міністр України Микола Азаров запевнив представників країн-донорів, що «кожен цент, вкладений в перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, буде використано ефективно і прозоро. Це справа честі для нашого Уряду». По-друге, М. Я. Азаров зазначив, що навіть не стільки важлива сума донорської допомоги, як солідарність країн, наочна демонстрація об’єднання зусиль для вирішення глобальних проблем. «У сучасному світі, який ще не подолав наслідків фінансово-економічної кризи, це знаковий сигнал. Особливо в умовах, коли всі приголомшені масштабом нової трагедії — в Японії. Така солідарність – це не лише символічне вшанування людей, які втратили життя та здоров’я під час ліквідації Чорнобильської аварії та її жахливих наслідків, але й чітко висловлена готовність спільно протистояти новим глобальним випробовуванням».
20 квітня Президент України Віктор Янукович разом з Генеральним секретарем ООН Бан Кі Муном та Генеральним директором МАГАТЕ Юкіа Амано відвідали Чорнобильську АЕС, де вони оглянули точний макет стану реактора 4-го енергоблоку та переглянули демонстраційний фільм стосовно планів з будівництва нового об’єкта «Укриття». Генеральний директор ДСП ЧАЕС Ігор Грамоткін зазначив, що нині завершено земельні роботи під конфайнмент, ведеться підготовка фундаменту під арку, яку планується завершити до кінця нинішнього року. За словами гендиректора, навесні наступного року планується розпочати зведення безпосередньо арки і до кінця 2015-го завершити реалізацію проекту. Висота арки — 108 метрів, ширина — 257 м, а довжина — 150 м. Термін її служби без додаткового обслуговування складає 100 років. Як повідомив І. Грамоткін, після введення в експлуатацію арки, роботи на станції не припиняться. Тут розпочнуться заходи з демонтажу нестабільних конструкцій 4-го енергоблоку, вилучення радіаційно зараженого обладнання та залишків палива для подальшої утилізації. Усі роботи з підвищення безпеки об’єкта «Укриття» здійснюються за рахунок країн-донорів.
Щодо подолання наслідків Чорнобильської трагедії українська влада не декларує наміри, а діє. Йдеться не лише про перетворення об’єкту «Укриття» на екологічно безпечну систему, але й про вирішення інших масштабних завдань. Навіть в скрутних умовах виходу з кризи Уряд забезпечує соціальний захист «чорнобильців». Допомогу від держави сьогодні отримують понад 2 млн. 210 тис. постраждалих осіб. На соціальний захист «чорнобильців» в бюджеті 2011 року передбачено майже 8 мільярдів гривень, що більше ніж на 330 млн. грн. перевищує видатки минулого року.
Зараз в Чернігівській області проживає 88,0 тис. громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них 4,8 тис. постраждалих-інвалідів та 16,7 тис. постраждалих дітей. Крім того, статус дружини (чоловіка) померлого громадянина із числа постраждалих, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою мають 1,2 тис. осіб. Для оздоровлення постраждалих громадян з Міністерства у 2010 році було отримано 3773 путівок, з них 1467 для оздоровлення громадян, віднесених до категорії 1 та 2, 2235 для оздоровлення дітей у складі груп та 71 — «матері і дитини». В управліннях праці та соціального захисту населення в області на обліку для отримання путівок у 2011 році перебуває 5621 дитини для оздоровлення у складі груп, 341 — для забезпечення путівкою разом з одним із батьків або особою, що їх замінює та 2544 осіб старше 18 років.
Отже, основними напрямками соціального захисту населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, є своєчасна виплата компенсацій і допомоги, оздоровлення та санаторно-курортне лікування постраждалих громадян, в першу чергу дітей-інвалідів, дітей сиріт та напівсиріт, а також дорослих, віднесених до категорії І та ІІ. Робота по виконанню в області Плану заходів, пов’язаних з 25-ми роковинами Чорнобильської катастрофи, триває.