Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://goradm.cg.gov.ua/old
back

01 листопада 100-річчя проголошення ЗУНР

01 листопада 2018

Революційні події у Великій Україні, завершення Першої світової війни і розпад Австро-Угорщини активізували український національно-визвольний рух у Західній Україні. Галичина – східна частина австрійського коронного краю – від початку стала ареною суперництва між українцями і поляками. Права на неї заявили Українська національна рада і Польська ліквідаційна комісія. Українці Закарпаття та Північної Буковини тяжіли до своїх братів-галичан, але їхні землі також були об’єктом зазіхання сусідніх держав. Після низки спроб політиків здобути державність ініціативу перебирають військовики.

В ніч на 1 листопада, випередивши на одну добу поляків, які теж готували повстання, стрілецькі частини на чолі з Дмитром Вітовським захоплюють найважливіші установи у Львові. «Волею українського народу утворилася на українських землях старої Австро-Угорської монархії Українська Держава. Найвисшою державною властю Української Держави є Українська Національна Рада. З нинішнім днем Українська Національна Рада обняла владу в столичнім місті Львові і на цілій території Української Держави», - йшлося в оголошеннях, що поширювали містом. Ці події ввійшли в історію як «Листопадове повстання» або «Український зрив». Українці швидко й рішуче взялися встановлювати владу в повітах краю.

Українська Національна Рада 13 листопада 1918-го затвердила «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель бувшої австро-угорської монархії». Українська держава отримала назву Західно-Українська Народна Республіка. До моменту зібрання Установчих Зборів функції верховної влади виконували Українська Національна Рада - парламент і Державний Секретаріат - уряд, який очолив правник Кость Левицький. Гербом ЗУНР був золотий лев на синьому тлі, а державним прапором - синьо-жовтий. Територія ЗУНР, яка об’єднувала Східну Галичину, Буковину та Закарпаття, мала площу 70 тис. кв. км із населенням 6 млн осіб. Вона поділялась на 40 повітів та 12 військових округів. Із перших днів влада  ЗУНР активно розбудовувала державу. Були ухвалені закони про створення Української галицької армії, тимчасову адміністрацію і організацію судочинства, державну мову і громадянство. Розпочато реформи - запроваджено державну монополію на продаж основних видів промислової продукції і продуктів харчування, введено 8-годинний робочий день та інші. Започатковано зовнішньополітичну діяльність - відкрито низку посольств і дипломатичних представництв у країнах Західної Європи й Америки.  Один із найбільших успіхів лідерів ЗУНР - проголошення Акта Злуки 22 січня 1919 р. та об'єднання всіх українських земель в одній державі.

Продовжити розбудову ЗУНР завадила агресія Польщі. Упродовж 1918-1919 років тривала повномасштабна польсько-українська війна. Під натиском переважаючих польських військ, підтримуваних Антантою, в липні 1919-го галицькі війська і уряд ЗУНР змушені були перейти через Збруч у Правобережну Україну.  14 березня 1923-го Рада Амбасадорів Антанти визнала західноукраїнські землі за Польщею.

За  матеріалами Українського

інституту національної пам’яті