Городнянська РДА
Анонси
Назад

Куди Чернігівщина подіне 400 тисяч тонн сміття на рік?

Природа – єдине джерело людського існування. Як істота розумна, людина несе відповідальність за все хороше і погане, що відбувається в ній. Останнім часом, задовольняючи свої потреби, суспільство значно ускладнило взаємовідносини з природою.

Серед екологічних проблем України сьогодні особливо гостро стоїть проблема зі сміттям. Зокрема, на Чернігівщині це один з найбільших забруднювачів навколишнього середовища.

Проблеми екологічної безпеки стосуються як збирання і транспортування побутових відходів, так і їх перероблення, утилізації або захоронення. Ситуація ускладнюється тим, що зберігається значний розрив між об’ємами накопиченого сміття та обсягами його знешкодження і використання.

За статистичними даними, щорічно на території області розміщується близько 400 тисяч тонн відходів.

Санкціоновані сміттєзвалища

Побутові відходи, в основному, потрапляють на полігони і сміттєзвалища. До речі, Департаментом екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА ведеться реєстр місць видалення відходів (МВВ), а також затверджуються їх паспорти.

Довідково.

Полігони — це інженерні спеціалізовані спорудження, призначені для захоронення твердих побутових відходів, що забезпечують захист від забруднення атмосфери, ґрунтів, підземних і поверхневих вод. Термін служби полігона від 15 до 20 років. Розміщують їх на відстанях не менше 500 метрів від найближчої житлової забудови з урахуванням вимог санітарних норм.

Перше сміттєзвалище офіційно з’явилося ще 2500 років тому, коли в Афінах заборонили звалювати сміття менше ніж в 1,6 кілометра від міста.

Обліковують МВВ, аби розуміти, де, скільки і в якому стані накопичується сміття. Це дозволяє контролювати його вплив на навколишнє природне середовище та запобігати забрудненню довкілля.

На кожне сміттєзвалище складається спеціальний паспорт. У документі зазначаються критерії накопичених відходів, необхідні для їх безпечного зберігання і використання.

Оскільки останнім часом у сфері поводження з відходами в Україні почастішали негативні резонансні події (згадаємо ситуацію з так званим «львівським» сміттям), на Чернігівщині активізували процес паспортизації МВВ. Якщо в 2010 році паспортизовано лише 1 сміттєзвалище, то лише за січень 2017 року їх обліковано 11.

Загалом, за інформацією Департаменту екології та природних ресурсів ОДА, в області функціонує 9 паспортизованих полігонів твердих побутових відходів та 479 сміттєзвалищ. На сьогодні паспортизації потребує ще 171 місце видалення відходів.

За даними іншого структурного підрозділу облдержадміністрації, який також опікується відходами, Департаменту ЖКГ ОДА, у 2016 році на Чернігівщині вивезенням та захороненням сміття займалися 27 підприємств. Ними вивезено майже 200 тисяч тонн відходів, захоронено – біля 190 тисяч тонн сміття. Окрім цього, частково сортували відходи у Козельці, Ніжині та Мені, в результаті чого зібрано більше 500 тонн сміття для вторинного використання.

До речі, перші кроки запровадження роздільного збору відходів наразі зроблені в таких населених пунктах області як Чернігів, Ніжин, Прилуки, Мена та Варва. Зокрема, у 2015 році тут зібрано майже 200 тисяч кубічних метрів так званого «корисного» сміття, серед якого – скло, пластик, поліетиленова тара, макулатура, металобрухт тощо.

Треба зазначити, що, хоча паспортизація МВВ здійснюється безкоштовно, не скрізь органи влади на місцях приділяють цьому питанню належну увагу. Як повідомила директор Департаменту екології та природних ресурсів ОДА Катерина Тканко, на сьогодні зазначені процеси потрібно прискорити в Бобровицькому, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ніжинському, Новгород-Сіверському, Семенівському, Сосницькому та Срібнянському районах. Відповідну консультативно-методичну допомогу її фахівці постійно надають як місцевим органам влади, так і власникам МВВ.

Електронний сервіс «Інтерактивна мапа»

Віднедавна в Україні запрацювала «Інтерактивна мапа». Цей електронний сервіс, розміщений на сайті Міністерства екології та природних ресурсів України, дозволяє отримати інформацію про паспортизовані сміттєзвалища в усіх регіонах країни.

Крім того, «Інтерактивною мапою» можна скористатись по-іншому. Кожен громадянин за допомогою цього електронного сервісу тепер може повідомити органи влади про виявлене стихійне сміттєзвалище або звернутися з питаннями та пропозиціями даної тематики.

Довіково.

Минулоріч у прибиранні населених пунктів Чернігівщини під час акцій з озеленення та благоустрою територій взяли участь більше 150 тисяч осіб.

Учасники акції ліквідували 418 несанкціонованих сміттєзвалищ, прибравши при цьому 5345 тисяч кубічних метрів побутових відходів.

Крім того, привели в належний санітарно-технічний стан 164 парки, 252 сквери та 918 дитячих і спортивних майданчиків. А також упорядкували 1035 місць почесних поховань та 2328 кладовищ.

За матеріалами Департаменту інформаційної діяльності

та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

Назад30 Травня 2018 11:54
21 Травня 2018 15:11
31 Січня 2018 08:59
25 Січня 2018 10:39
15 Січня 2018 15:21
21 Грудня 2017 09:52
24 Жовтня 2017 11:42
25 Вересня 2017 15:28

Інформацію про події в районі отримую з: